Havalandırma Sistemleri
Havalandırma Sistemleri

 

   a. Lokal Havalandırma

Büro, ofis, yaşam odası gibi yerlerin havalandırılmasıdır. Bu iş için genellikle tek başına çalışan ve duvar veya cama takılabilen 220V gerilimli elektrik motorlu basit aspiratörler kullanılır. Kanal tesisatı yoktur.

 

 

   b.Merkezi Havalandırma

Bilhassa insanların yoğun bulunduğu ortamların tamamı tek merkezden havalandırılması için yapılan iştir. BÜ iş için genellikle Hücreli aspiratör, kanal tesisatı kurulur.

   c.Davlumbaz Havalandırma

Bu bilhassa yanar ocaklar üzerine davlumbaz kurulması ve ocak gazının  hava kanalları ile dışarı atılması işidir. Halk arasında havalandırma bilinir. Aslında yanık gazların  dışarı atılmasıdır.

 

   KLİMA;

Havalandırmanın gelişmiş şeklidir. Bilhassa insanların rahat yaşaması için çalışma alanlarının veya yaşadıkları yerlerin hava şartlarının konfor seviyesinde sağlanması işidir. Burada soğutma tesisatı ve hava kanalları kurulur. Kanallar genellikle izolelidir.

   İşletmelerde Kaynak Dumanlarının Toplanıp Dışarı Atılması

 

KAYNAK DUMANLARINI DIŞARI ATMAK: 

Sürekli kaynak yapılan işletmelerde kaynak yapan insanı ve çevresini zehirli gazlardan korumak için iş esnasında ortaya çıkan dumanın   oradan kanal ile emilerek uzaklaştırılması gerekir.

Kaynak dumanı kanserojendir. Solunması tehlikelidir. Bu sistemler  de iki şekilde kurulur;

1.Lokal Kaynak Dumanı Atma Tesisatı:

Bilhassa işletmelerde Akrobat kollu ucunda kendi aspiratörü olan kaynak dumanını emiş sistemleridir. Her bir kaynak bölgesine bir adet konulması gerektiğinden pahalı sistemlerdir.

Ayrıca akrobat kol en az 180 derece dönmesi ve 6 m. Uzağa kadar uzanması gerekir.


2.Merkezi Kaynak Dumanı Atma Tesisatı:

İşletmede kaynak yapılan yerler plan üzerinde tespit edilerek, merkezi ana kanallar ile Aspiratör tarafından dumanların emilip dışarı atılması işidir. Havalandırmada yapılan basit hesaplamalar (İşyerinin hacmini 10-12 kez çarparak hava miktarını tespit etmek v.s gibi) bu işte geçerli değildir. Mühendislik hesaplamaları gerektirir. En uçtaki kaynak ağzından aspiratöre kadar tüm kanal hattı tek tek ele alınıp basınç kayıpları hesaplanması zorunludur.

Havalandırma tesisatında kullanılan ekipmanlar, havalandırmanın lokal veya merkezi oluşuna göre ;

a.       Aspiratör, Vantilatör…

b.      Galvaniz hava kanalları (emme hattı-basma hattı)

c.       Hava emme ve basma menfezleri

d.      Fleks hortumlar

e.       Hava kanalları taşıyıcı konsollar, flanşlar, köşe parçaları, bantlar

f.        Gerekli olan yerde sesi kesmek için taş yünü levhalar.

g.       Hücreli aspiratör veya vantilatör taşıyıcı çelik konstrüksiyon.

 

Havalandırma Tesisatı Nasıl Yapılır?

  1. Lokal havalandırma;

Bilhassa tekli büro veya odalar için geçerlidir. Duvar veya cama 220V çalışan aspiratörler monte edilerek yapılır.

 

  1. Merkezi havalandırma:

Merkezi Havalandırma ikiye ayrılır;

1. Tek Hatlı Havalandırma Kanal Tesisatı:

Küçük ölçekli havalandırma tesisatlarında sadece emiş hava kanalları döşemek yeterlidir.İçeriden hava aldığınız zaman, dışarıdan içeri hava akımı olur.Bunu sağlamak için de yan duvarlara içeri hava girmesi için menfezler konur.

2. İki Hatlı Havalandırma Kanal Tesisatı:

Havalandırma yapılacak mahal insanların müşterek kullanım alanı ise;(örneğin spor salonu, toplantı salonu, sinema, konser salonları v.s.) bu durumda ortamdan hem hava almak hem de içeriye filitre edilerek toz ve toprağından arındırılmış taze hava vermek gereklidir. Mühendislik hesapları yapılarak kanal projeleri çizilip tatbik edilir.