Isıtma Sistemleri
Isıtma Sistemleri

 

ISITMA SİSTEMLERİ

 

Isıtma sistemleri alanında her türlü hizmeti veren yapmış olduğu proje ve uygulamaları şu şekilde sınıflandırmaktadır.

 

          Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri                                  Endüstriyel Isıtma Sistemleri         

• Merkezi Isıtmalı Kazan Tesisatları

• Radyant Isıtma Sistemleri

• Kaskad Isıtma Sistemleri

• Buhar Tesisatları, Kazan ve Jeneratörler

• Yerden Isıtmalı Tesisatlar

• Kızgın Sulu ve Kızgın Yağlı Sistemler

• Mobil Sistem Uygulamaları

• Apareyli Isıtma Sistemleri

• Kombi Tesisatları

 

• Bakır Boru Uygulamaları

 

• Yoğuşmalı (Kondenzasyonlu) Kazan Tesisatları

 

 

Merkezi Isıtma Kazan Tesisatları

      Bir binan bütününün tek bir merkezden ısıtılması sistemidir. Oluşturulmuş olan kazan dairesine uygun olan bir kazan konularak merkezi ısıtma sistemi profesyonel ekiplerimiz tarafından kurulur. Merkezi Isıtma Kazan Dairelerinde Isıtma tek bir merkezden olduğu için faturalandırmada tek bir sayaç üzerinden sağlanmaktadır. Bu noktada önemli olan toplu olan ısıtmanın bireysel olarak nasıl bölüneceğidir. Doğtes mühendislik olarak burada yapmamız gereken sistemin en güvenilir çözümü olarak ısı pay ölçerlerimizi önermekteyiz.

Isı pay ölçerler şirketimiz tarafından yeni kurulan kazan tesisatlarına uygulandığı gibi daha önce yapılmış olan tek sayaçla faturalandırılan ve daire sayısına eşit olarak bölünen sıkıntılı sistem içinde daha adil bir bölünme sağlamaktadır. Yani ısı pay ölçer sistemimiz Merkezi Isıtma Kazan Dairelerinde Size kullandığınız kadar fatura ödeme imkânı sunmaktadır.

 

Kaskad Isıtma Sistemleri

     Bir büyük kazan yerine birden fazla küçük kapasiteli kazanların belirli program dâhilinde birlikte çalıştırma şekli olan kaskad ısıtma sistemleri ’de günümüzde alternatif olarak sık sık kullanılmaktadır. Kaskad sistemleri Yan yana konulmuş duvar tipi yoğuşmalı ısıtma cihazlarından meydana gelmektedir. Yoğuşmalı ısıtma sistemlerinde geliştirilen üstten aşağıya doğru üflemeli oransal yakma yöntemiyle %97 oranında yanma verim elde edile bilmektedir.

 

 

Isı Pay Ölçer

Pay Ölçer Nedir?

Pay ölçer merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan paylaştırma metodudur. Diğer bir adı ile "Isı Pay Ölçer" olarak adlandırılan cihazlar yardımı ile yakıt giderleri kullanım oranlarına göre paylaştırılır.

 

Pay Ölçer Nasıl Çalışır?

Tescilli marka pay ölçer elektronik bir cihaz olup her petek gurubuna 1 adet cihaz bağlanarak peteğin dönem içinde ne kadar kullanıldığını tespit eder.

Cihaz Yanlış Ölçer mi veya Cihazda Hile Yapılabilir mi?

Hayır. Bu cihazlar hassas ölçme yaparlar, kullanıcının veya bir başkasının pay ölçer üzerinde yanıltıcı değer sağlaması mümkün değildir.


 

Yerden Isıtmalı Tesisatlar

    Hem Merkezi ısıtma sistemlerinde hem de bireysel ısıtma sistemlerinde uygulanabilen yerden ısıtma sistemleri tarafımızdan kurulan borulama sistemi ile zeminden ısınarak daha az fatura ile daha çok ısıtma sağlamaktadır. Günümüzde ekiplerimiz tarafında en çok uygulanan en yaygın en rahat bir ısınmadır.

 

 

Kombi Tesisatlar

    Bireysel ısıtma ve sıcak kullanım suyu temini için dizayn edilmiş, duvara asılan kombine cihazlardır. Kalorifer ve kullanma sıcak suyunu anında sağlayan kombiler yapı itibariyle şofbene benzer, ölçüleri de şofbene yakındır. Duvara monte edildikleri için fazla yer kaplamazlar. Geleneksel duş ya da banyoların dışında fazla miktarda su gerektiren, yeni konfor ihtiyaçlarını karşılayan durumlara da cevap verebilecek kapasiteye sahiptirler.

Kat ısıtma ve sıcak su hazırlanmasında kullanılan otomatik ateşlemeli, modülasyonlu, sirkülasyon pompası içinde olan ve güç ayarı yapılabilen bu cihazlar istenirse oda termostatı ile birlikte kullanılabilirler.

 

Yoğuşmalı (Kondenzasyonlu) Kazan Tesisatları

      Yoğuşmalı Kombi, hermetik kombi ailesinin bir üyesidir. "Yoğuşma" terimi kombide buharın yoğuşmasını ifade eder. Kombili tesisatlardan uygulamada hiç bir farkı yoktur, sadece ısıtıcı cihazın özellikleri farklıdır. Kombiniz doğalgaz yaktığı zaman büyük miktarlarda su buharı ortaya çıkar. Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharının enerjisini kendi enerjisine katar ve enerjisini aldığı yoğuşan buharı, su olarak dışarı atar. Normal kombilere göre %10 ile %15 arasında değişen oranlarda daha yüksek verim ile çalışırlar.

Yoğuşmalı Kombi ile ilgili en büyük yanlış anlaşılma yoğuşmalı kombinin gazı iki defa yaktığının sanılmasıdır. Oysa kombiden çıkan su buharının eşanjörün etrafında döndürülmesiyle içindeki enerji alınır ve su haline gelen buhar dışarı atılır. Kısacası yoğuşmalı kombiler doğalgazı daha verimli kullanırlar. Hesabını bilen tüketicinin seçimi her zaman yoğuşmalı kombiden yanadır.