Soğutma İklimlendirme Sistemleri
Soğutma İklimlendirme Sistemleri

 

 

SOĞUTMA-İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ 

 

VRF Klima Sitemi: Bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. VRF ve VRV Sistemler kullanım alanları kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle varyasyonlandırılarak, havası şartlandırılmış mekânlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır.

 

 

VRF Klima Sistemi, daha fazla konforu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte sunar. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan, bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkânı vermektedir. Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin yerini hızla almaya başlayan VRF Klima Sistemi hak ettiği yere Türkiye’de de gelmektedir.

 

VRF KULLANIM ALANLARI

  • Birbirinden bağımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, ofis, restaurant, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda,
  • Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,
  • Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda,
  • Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda,
  • Her noktasında konfor istenen villalarda,
  • Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda VRF veya VRV klima sistemleri kullanılabilir.

Roof-Top (Çatı Tipi ) Klima Sistemleri:

Genel olarak çatı üzerine yerleştirildiği için “çatı tipi rooftop” olarak adlandırılır. Fakat zemine ya da kaide üzerine de yerleştirilirler. Paket tip cihazların birincil işlevi soğutmadır ayrıca merkezi kazan dairesi gibi gereksinimlere gerek duymadan taze hava, nem alma, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir. Birinci bölümde kompresör, yoğuşturucu, batarya ve fanı toplanır. İkinci bölümde dönüş, besleme havası ve karışım havası odaları bulunur. Üçüncü bölüm ikinci bölüme eklenmiş dış ortam havası giriş odasıdır. Birinci bölüm soğutma devresi, ikinci ve üçüncü bölümler hava devresi ile ilgilidir. Bu nedenle birinci bölüm split tiplerdeki dış üniteye, ikinci ve üçüncü bölümler ise iç üniteye karşılık gelir.

Bu sistemler için istenirse dahili doğalgaz brülörü ile ısıtma sağlanabilir. Avantajları elektriğe göre daha az enerji sarfiyatı ve çok düşük sıcaklıklarda bile yüksek performans sağlanıyor oluşudur.
Aynı zamanda tüm rooftop sistemlerinde ekonomizer kontrolü ile istenilen düzeyde taze hava temin edilebiliyor. Isı geri kazanım hücresi gibi farklı sistemlerinde akupte edilebildiği rooftop cihazların kullanımı tek hacimli yerlerde ağırlıklı tercih edilmektedir.

İşletme içinde ayrıca bir personel çalıştırılmasına gerek duyulmadan 3-4 aylık periyotlar ile bakımları yaptırıldığı takdirde uzun süre kullanılabilir.

Klimalar

 Salon Tipi Split Klimalar

Özellikle mağaza ve toplantı salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekânlar için idealdir. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar. Standart olarak ek ısıtıcı takviyelidirler. Bu sayede heat pump ısıtma sistemini destekleyerek düşük dış ortam sıcaklıklarında da sorunsuz çalışırlar.

 Duvar Tipi Klimalar

Bir iç ve bir dış veya bir dış birçok iç üniteden oluşan bu klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının olması gerekir. Montaj uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Duvar tipi split klimaların 7000 Btu/h ile 30000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Konutlarda da problemsiz olarak kullanılabilmektedirler.

 Pencere Tipi Klimalar

Ekonomik olarak düşünüldüğünde pencere tipi klimalar en uygun fiyatlı çözümlerdir. Montajı kolaydır ve gerektiğinde başka mekânlara rahatlıkla taşınabilirler. Sınırlı da olsa taze hava girişine müsaade ederler.

 Yer Tavan Tipi Klimalar

Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar mağaza, ofis gibi mekânlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmaktadırlar. Salon tipi klimalarda olduğu gibi yer tipi klimalarda da ek ısıtıcı takviyesi vardır. Uzaktan kumandalı modelleri mevcuttur.