Isı pompaları, havadan veya sudan almış olduğu enerjiyi kullanarak ısıtma-soğutma-sıcak su ihtiyacını karşılamak için kullanılan cihazlardır. Bu ihtiyacı sağlarken, sadece elektrik enerjisi kullanılmaktadır. İçerisinde kompresör ve soğutucu -akışkan dediğimiz bir gaz bulunur. 4 çeşit ısı pompası vardır

Hava Kaynaklı Isı Pompaları

Hava kayaklı ısı pompalarının çalışma prensibinde, havadan gelen ısı düşük sıcaklıkta bir akışkan ile emilir. Bu akışkan daha sonra sıcaklığının arttığı bir kompresörden geçer ve yüksek sıcaklıktaki suyu evin ısıtma ve kullanım sıcak su devrelerine aktarır.

Su Kaynaklı Isı Pompaları

Su kaynaklı ısı pompası sistemleri ısı kaynağı olarak suyu kullanırlar. Kullandıkları su kaynakları ve borulama mekanizmalarına göre gruplandırılabilir.

Toprak Kaynaklı Isı Pompaları

Toprak kaynaklı bir ısı pompası, bahçenize gömülmüş toprak döngüsü denilen bir boru halkası etrafında su ve antifriz karışımını dolaştırır. Zeminden gelen ısı, akışkana absorbe edilir ve daha sonra bir ısı eşanjöründen ısı pompasına geçer. Zemin yüzey altında oldukça sabit bir sıcaklıkta kalır, bu nedenle ısı pompası yıl boyunca kullanılabilir.

Havuz Isı Pompaları

İnverter ısı pompaları, yüzme havuzlarının veya spa havuzlarının ısıtılması için tasarlanmıştır. Havadaki ısıyı emerler, verimli bir şekilde eşanjör aracılığıyla havuzun suyuna aktarırlar. Çok verimli bir COP için ısı eşanjörleri, soğutucu akışkanlar, elektronik genleşme valfleri ve yazılımla optimize edilmiş bileşenlerin bir kombinasyonunu kullanılır.

Isı pompası uygulamalarında, Kombide olduğu gibi borular, fittigs malzemeleri, pompalar kullanılmaktadır. Normal bir tesisattan hiçbir farkı yoktur. Sadece biraz daha büyük çaplar kullanılır

Isı pompasının Split ve Monoblok dediğimiz iki farklı şekli vardır.

Split tip dediğimiz şekli. Dışarıda bir dış ünite içeride bir iç ünite

Monoblok dediğimiz şekli tek bir ünite olarak dışarıdadır.